Większość transportowanych przesyłek umieszcza się na paletach lub w kontenerach. Co jednak zrobić w przypadku ładunków, których waga lub wymiary uniemożliwiają standardowy przewóz? W takich sytuacjach konieczna jest organizacja przewozu ładunków ponadnormatywnych. Jakie są dostępne rozwiązania i o czym należy pamiętać, decydując się na transport ponadgabarytowy?

Co to jest transport ponadgabarytowy?

Czym dokładnie jest transport ponadgabarytowy? Definicja określa go jako przewóz ładunku, którego waga lub wymiary przekraczają normy określone dla danego środka transportu. Transport ponadgabarytowy może odbywać się drogą powietrzną, morską lub lądową. W każdym z tych przypadków zastosowanie będą miały inne zasady.

Prawo określa transport drogowy ponadgabarytowy jako przemieszczanie się samego pojazdu lub pojazdu z ładunkiem w przypadku, w którym jego waga lub wymiary przekraczają parametry wyznaczone dla dopuszczalnego zespołu pojazdów. Inaczej nazywamy go też transportem ponadnormatywnym.

Polskie przepisy określają dopuszczalne parametry pojazdu przy uwzględnieniu przewożonego ładunku. Wynoszą one:

  • długość – dopuszczalna całkowita długość zespołu pojazdów nie może przekraczać 18,75 m, z wyjątkiem samochodu z naczepą, którego długość nie może przekraczać 16,5 m,
  • szerokość – 2,55 m,
  • wysokość – 4 m,
  • masa całkowita – 42 tony.

Transport lotniczy ponadgabarytowy ma miejsce, kiedy przewożony ładunek nie mieści się w standardowym kontenerze lub na palecie. Wówczas konieczne jest skorzystanie z przewozu samolotem przystosowanym do przewożenia wielkogabarytowych ładunków cargo.

Przewóz ładunków ponadgabarytowych transportem morskim jest konieczny, gdy przesyłka nie mieści się do kontenera. Do przewożenia takich towarów wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane kontenery z otwieranymi dachami lub przesuwnymi ścianami, a ponadto kontenery i platformy.

Jakie ładunki są najczęściej przewożone jako ponadgabarytowe? Do elementów ponadnormatywnych zaliczamy przede wszystkim turbiny wiatraków, części maszyn lub nawet całe maszyny, części platform wiertniczych, duże pojazdy czy moduły domów.

Organizacja transportu ponadgabarytowego – na co zwrócić uwagę?

Organizacja transportu ponadgabarytowego wiąże się z przygotowaniem pełnego planu logistycznego. W przypadku drogi morskiej lub powietrznej sprawa jest dość prosta, ponieważ ładunek przebywa trasę z punktu A do punktu B bez komplikacji – chyba że mamy do czynienia z tak zwanym transschipmentem, sprowadzającym się do konieczności przeładunku ze statku na statek. Wybierając transport drogowy, należy mieć na uwadze przepisy obowiązujące w danym kraju – wymiary normatywne zespołu pojazdów oraz ładunku mogą różnić się w zależności od miejscowego prawa.

Organizacja transportu lądowego wymaga określenia rodzaju i typu ładunku, jego ciężaru oraz wymiarów. Dane te są niezbędne do wyznaczenia trasy przejazdu. Transport ładunków ponadgabarytowych jest możliwy po uzyskaniu zezwolenia na przejazd. Rodzaj zezwolenia decyduje o tym, jakimi drogami będzie można się poruszać. W przypadku przekroczenia jednego z wymiarów określonych przez przepisy, konieczne jest pilotowanie zespołu pojazdów przez jeden lub dwa wyznaczone do tego celu pojazdy. Liczba pojazdów pilotujących zależy od stopnia przekroczenia wielkości normatywnych.

Jeśli przejazd będzie odbywał się w granicach naszego kraju, warto też wiedzieć o zasadzie niepodzielności ładunku, który może zostać umiejscowiony na jednym zestawie pojazdu. Niezależnie zaś od wybranego środka transportu trzeba pamiętać o zezwoleniach i wszystkich niezbędnych dokumentach dotyczących przesyłki.

W przypadku organizacji transportu ponadgabarytowego lotniczego samolotami typu cargo należy mieć na uwadze dostępność maszyn oraz wykwalifikowanego personelu obsługującego tego typu przesyłki. Termin przewozu ładunku powinien zostać zaplanowany znacznie wcześniej. Decydując się na transport lotniczy lub morski, trzeba również pamiętać o konieczności zorganizowania dowozu oraz odbioru ładunku z portu i dostarczenia go do miejsca docelowego.

Ile kosztuje transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy jest bardziej kosztowny niż ma to miejsce w przypadku przewożenia standardowych przesyłek. Cena transportu ponadgabarytowego jest zależna przede wszystkim od zastosowanego środka transportu, który musi zostać dobrany do rodzaju i wielkości ładunku. Użycie specjalnego kontenera i sam jego przewóz oraz odpowiednie posadowienie i zabezpieczenie elementów wielkogabarytowych na czas podróży morskiej czy rejsu powietrznego wymagają zaangażowania dodatkowej, wykwalifikowanej obsługi, co także ma wpływ na koszty. W przypadku transportu ładunku drogą lądową, niezbędne jest prawidłowe zaplanowanie trasy – kwestie logistyczne mają dodatkowy wpływ na ostateczną cenę usługi, w tym usunięcie lub neutralizacja różnych przeszkód, które napotyka po drodze taki ponadgabarytowy transport.

Organizacja transportu ponadgabarytowego wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, dlatego zadanie to warto zlecić specjalistom, którzy przejmą odpowiedzialność za prawidłowe zaplanowanie przewozu. Planujesz transport ładunku ponadgabarytowego i zastanawiasz się, ile to kosztuje? Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby uzyskać dokładną wycenę.