Transport morski stanowi jeden z podstawowych filarów handlu międzynarodowego. To właśnie w ten sposób do Europy dotarły przed wiekami pierwsze ziarna kawy, a obecnie miliony ludzi na każdym kontynencie mogą cieszyć się smakiem kuchni całego świata bez wychodzenia z domu. Z jego możliwości równie chętnie korzysta każda branża przemysłowa. Transport wodny – co to takiego, jakie są jego wady i zalety oraz kiedy warto wybrać tę opcję?

​Definicja transportu wodnego

Transport morski to z definicji relokacja ładunku przy użyciu statków wodnych przeznaczonych do przewożenia towarów. Jakie wyróżniamy rodzaje transportu śródlądowego? Klasyfikacji można dokonać w oparciu o rodzaj statku, jakim są dostarczane ładunki. Biorąc pod uwagę to kryterium, możemy wymienić:

 • masowce,
 • kontenerowce,
 • zbiornikowce,
 • statki Ro-Ro (Roll-on Roll-Off),
 • statki do przewożenia drewna,
 • statki do przewożenia żywych zwierząt.

Dowiedz się więcej: Spedycja morska Terramar

Transport morski – zalety i wady

Każdy rodzaj transportu sprawdza się lepiej lub gorzej w różnych warunkach. Dlatego jego wybór powinien być podyktowany przede wszystkim korzyściami, które ostatecznie przełożą się na finanse. Jakie są główne zalety i wady transportu śródlądowego?

Zalety transportu wodnego

Transport wodny nie bez powodu jest jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych opcji. Dlaczego? Oto główne korzyści:

 • pojemność– ilość produktów transportowanych na statkach jest właściwie dowolna. Zarówno maksymalna waga, jak i możliwe gabaryty ładunku są znacznie większe, niż ma to miejsce na przykład w transporcie lotniczym;
 • rodzaj ładunku – nie ma ograniczeń dotyczących rodzaju przewożonych towarów, jednak niektóre z nich mogą być transportowane wyłącznie specjalnie do tego przeznaczonymi jednostkami. Na przykład masowce służą przeważnie do przewożenia materiałów sypkich (węgiel, ziarna zbóż, rud metali), natomiast kontenerowce-chłodnie są odpowiednie w przypadku ładunków w kontenerach chłodniczych. Produkty stałe, ciekłe i gazowe oraz żywe zwierzęta – wszystkie mogą być transportowane statkami morskimi;
 • cena – koszt transportu śródlądowego jest stosunkowo niski. Przeważnie jest to najtańsza metoda na przewiezienie ładunku;
 • destynacja – cel podróży morskiej może być dowolny, o ile tylko w danym miejscu znajduje się port. Ładunki transportowane statkami mogą dopłynąć w niemal każdy zakątek świata, podczas gdy inne rodzaje transportu mogą mieć pod tym względem więcej ograniczeń. Transport ciężarowy czy kolejowy do kontynentów leżących za oceanem jest niemożliwy, lotniczy zaś może być nieopłacalny. Przewóz ładunku statkami morskimi równie dobrze może posłużyć do bezproblemowego przetransportowania wielkogabarytowych elementów na drugi koniec tego samego kontynentu bez konieczności przewożenia wielu mniejszych partii drogami krajowymi;
 • bezpieczeństwo – w transporcie wodnym zbyt wiele osób ponosi odpowiedzialność, aby pozwolić sobie na odstępstwa od reguł. Ten rodzaj przewożenia towarów daje jedną z najwyższych gwarancji bezpieczeństwa, a sam sposób transportowania jest objęty szeregiem rygorystycznych norm.

Podsumowując, tą metodą możemy tanio wysłać ładunek niemal dowolnej wielkości do wybranego miejsca na świecie. Czy transport śródlądowy ma zatem jakieś wady?

Wady transportu wodnego

Choć szereg korzyści skutecznie rekompensuje wady przewożenia ładunku statkami, transport wodny nie jest pozbawiony wad. Wśród minusów tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim:

 • długość rejsu – maksymalna prędkość nawodna statków towarowych wynosi od kilkunastu do około 25 węzłów. Oznacza to, że transport wodny odbywa się ze średnią prędkością wynoszącą najczęściej do 30-45 km/h. Pokonanie trasy z Chin czy Stanów Zjednoczonych do Europy może zająć więc od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Różnica ta wynika z rodzaju i przebiegu zaplanowanej trasy;
 • uzależnienie od warunków atmosferycznych – kolejny czynnik przekładający się na wydłużenie czasu transportu. Pogoda nad oceanem bywa nieprzewidywalna – huragany, cyklony, a nawet zwykłe sztormy potrafią stanowić ogromne zagrożenie nie tylko dla ładunku, ale też samej jednostki. Dlatego podczas transportu wodnego istotna jest aktualizacja trasy oparta na prognozowanych zmianach pogody, co jednak może wpłynąć na wydłużenie czasu rejsu.

Kiedy warto zdecydować się na transport morski?

Transport śródlądowy warto wybrać w każdej sytuacji, w której czas nie jest priorytetem. Rozwiązanie to jest najbardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. Stanowi najlepszy wybór także dla tych, którzy muszą przetransportować na dużą odległość ładunek w sporej ilości lub taki, którego gabaryty uniemożliwiłyby przewiezienie go innym sposobem.

Przeważająca część międzynarodowego transportu handlowego odbywa się dziś przy pomocy niezliczonej ilości statków morskich. Skorzystać z niego mogą zarówno światowi potentaci w handlu surowcami przewożonymi na masowcach, jak i mniejsi przedsiębiorcy, którzy decydują się na przewiezienie materiałów w kontenerach.